Proziaki poznałam dzięki mojemu K, który pochodzi z podkarpacia i tam jako dzieciak zajadał się tymi cudownie prostymi i pysznymi plackami. Do ich wykonania potrzebne Ci będą 3 składniki: mąka, kefir i soda oczyszczona. Przygotowanie zajmuje chwilkę – wystarczy wymieszać wszystkie składniki, zagnieść ciasto, potem je rozwałkować i dowolnie pokroić (chyba najbardziej popularne są te w kształcie prostokątów, ja czasem bawię się z synem i wycinamy za pomocą szklanki okrągłe bułeczki). Następnie kładziemy je na dobrze rozgrzanej, suchej patelni i smażymy z dwóch stron do zarumienienia.

Podajemy na ciepło z masełkiem i szklanką kawy inki lub kakao (ulubiona wersja K) lub jak ciepłe bułeczki z dowolnymi dodatkami.

Te akurat robiłam z mąki pełnoziarnistej. Też są bardzo smaczne i dodatkowo zawierają więcej błonnika, witamin i składników mineralnych.

Brak pieczywa w domu to już nie problem! Zawsze można wyczarować proziaki i cieszyć się po chwili cieplutkimi bułeczkami.

Prostota składników zapewnia wyborny smak.

🍽 Porcje: około 20 sztuk

Czas przygotowania: 20 minut

Składniki:

  • 500 g mąki
  • 250 g kefiru
  • czubata łyżeczka sody
  • 1/4 łyżeczki soli

Sposób przygotowania:

  1. Mąkę wymieszaj z sodą i solą, dodaj kefir i zagnieć ciasto. W razie potrzeby dosyp maki lub dolej trochę kefiru.
  2. Na posypanej mąką stolnicy lub blacie rozwałkuj ciasto (grubość około 0,5 cm) i za pomocą szklanki wycinaj okrągłe placki ( możesz też za pomocą noża pokroić je w prostokąty).
  3. Smaż na dobrze rozgrzanej, suchej patelni do zarumienienia, z obu stron. Po każdym smażeniu przetrzyj patelnię ręcznikiem papierowym z nadmiaru mąki (unikniesz przypalenia).
  4. Najlepiej smakują ciepłe z dużą ilością masełka. 😋
Ciężko było uwiecznić proziaki na zdjęciu… małe, sprytne rączki zawsze coś skubną.

Wartość odżywcza 1 sztuki:

Kalorie: 92 kcal

Białko: 3 g

Tłuszcze: 0,6 g

Węglowodany: 18,8 g

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Post comment