Woda – cudowny eliksir młodości oraz moje sposoby na picie wody

Last modified date

Comments: 2

Woda to źródło życia. Naprawdę warto ją pić i nie musi to być woda strukturyzowana jak przytaczał wujek Zięba 😉.

Zdjęcie z książki „Dlaczego dzieci jedzą śmieci” Anna Manna Poznańska

Tylko czy aby na pewno pijesz jej wystarczająco dużo?

Pewnie nieraz słyszałaś/eś że powinno się pić 2 litry wody dziennie.  Jeżeli jesteś mężczyzną wartość zwiększa się do 2,5 litra. Ciekawe tylko, co z tą wiedzą robisz. 

A czy wiesz ile szklanek wody dziennie powinno pić Twoje dziecko?

Na podstawie norm żywienia dla populacji Polski IŻŻ , dociekliwi i rodzice starszych dzieci mogą sprawdzić tutaj.

Przedszkolak powinien dostarczyć codziennie wraz z dietą 1600 ml wody.

Całkiem sporo, prawda? Często spotykam się z niemałym zaskoczeniem wśród pracowników przedszkoli czy rodziców kiedy dowiadują się, że przedszkolak powinien wypić dziennie ponad 6 szklanek wody. Wyobrażasz sobie przedszkolaka, który wypija 1,5 litrową butelkę wody?

A jak to wygląda w praktyce?

Spokojnie, powyższe normy dotyczą wody wypitej oraz tej zawartej w innych napojach i produktach spożywczych. Szacuje się, że około 300 ml wody zawartej jest w pokarmach stałych. Dodatkowo, jeżeli chcemy pokryć dzienne zapotrzebowanie na wapń u przedszkolaka, w jego jadłospisie powinny znaleźć się 3 szklanki mleka i mały jogurt.  Zostaje nam więc 550 ml czystej wody, którą z pewnością Twoje dziecko jest w stanie wypić.

Zapotrzebowanie na wodę może się zmieniać.

Na zapotrzebowanie organizmu na wodę ma wpływ wiele czynników. Warto to uwzględnić zwłaszcza przy wysokich temperaturach otoczenia i zwiększonej aktywności fizycznej. Wtedy zapotrzebowanie na wodę wzrasta i powinniśmy pić jej więcej, żeby uzupełnić jej straty.

Woda to najlepszy wybór do zaspakajania pragnienia dziecka.

Na co dzień obserwuje, że coraz więcej rodziców podaje swoim dzieciom tylko wodę gdy te proszą o coś do picia. Gorzej bywa w placówkach, do których oddajemy pod opiekę  nasze dzieci (żłobki, przedszkola, szkoły). Niestety nie we wszystkich, z którymi miałam przyjemność współpracować, woda była dostępna cały czas dla dzieci. 

Zadbaj o to, żeby woda była zawsze dostępna dla Twojego dziecka. 

Małe dzieci zużywają i tracą o wiele więcej wody niż dorośli. Jednocześnie nie mają tak dobrze rozwiniętego ośrodka pragnienia.  Dlatego to my powinniśmy uświadamiać im ich potrzeby i często proponować wodę.

Dorośli mogą sięgnąć po wodę w każdej chwili.  Dobrze, żeby robili to jak najczęściej, gdyż dzieci uczą się obserwując zachowania dorosłych. Dzieci  natomiast są zależne od swoich opiekunów, szczególnie te najmłodsze.  Te nieco starsze z pewnością świetnie sobie poradzą, jeżeli woda będzie w zasięgu ich ręki. 

Ucząc dzieci, zaspakajania pragnienia wodą a nie słodzonymi napojami, czy sokami, wpajamy im dobre nawyki. Zmniejszamy ryzyko wystąpienia nadwagi u naszych dzieci w przyszłości. 

Największym jednak wyzwaniem jest wprowadzenie wody do jadłospisu. Tu zawsze spotykam opór. Ale jak to mamy pić wodę do posiłku, jak zwierzęta?! 🙂 Podaj wodę z cytryną do obiadu. Będąc w restauracji nie zamawiaj dziecku soku tylko wodę. Podana z plasterkiem cytryny, listkiem mięty i słomką będzie atrakcyjna dla naszych pociech.  Po co dodatkowe kalorie ze słodkich napojów? Soczek zostanie szybko wypity, nie zaspokoi pragnienia tylko zapcha brzuszek i dziecko nie będzie miało ochoty na posiłek.

Dlaczego to takie ważne, żeby pić odpowiednią ilość wody?

Żeby zachować sprawne funkcje naszego organizmu i młodość. Nie bez kozery rodzimy się złożeni w około 90% z wody. Właśnie dlatego niemowlaki są tak wrażliwe na odwodnienie. Z czasem nasz organizm traci jej zawartość do zaledwie 50% kiedy osiągamy wiek sędziwy.

Często jednak zapominamy o piciu wody, zwłaszcza kiedy na zewnątrz nie jest już tak gorąco, a przecież to napój idealny.

Woda – cudowny eliksir:

  • Ma 0 kcal – można ją pić do woli!
  • Wspaniale gasi pragnienie.
  • Uzupełnia straty składników mineralnych.
  • Fantastycznie nawadnia organizm, poprawiając naszą kondycję i wydolność.
  • Schłodzona, podana z plasterkiem pomarańczy, popijana w miłym towarzystwie jest przepysznym drinkiem.
  • Spożywana przed posiłkiem, zmniejszy uczucie głodu wypełniając nasz żołądek.

 4 sposoby na regularne picie wody

  1. Zacznij dzień od szklanki wody.

Na dobry początek dnia, zrób coś dla siebie i zadbaj o odpowiednie nawodnienie. Uzupełnisz utracone w nocy płyny i rozbudzisz się nieco.

2. Pij szklankę wody przed każdym posiłkiem.

Jeżeli jesz 4 posiłki to pod koniec dnia masz już na koncie 4 szklanki, czyli 1 litr wody.  Dodaj do tego szklankę wody po przebudzeniu i masz już bardzo dobry wynik. Możesz być z siebie dumna/y!

3. Staraj się mieć wodę zawsze pod ręką.

W pracy postaw ją w zasięgu wzroku i sięgaj po nią jak najczęściej.  Ważne jest aby pić wodę często i małymi łykami. Dzięki temu skutecznie nawodnisz organizm. Picie naraz dużej ilości wody spowoduje, że organizm nie zdąży jej  wykorzystać i woda tak szybko jak się dostała do organizmu tak samo szybko zostanie z niego wydalona. 

4. Sięgnij po pomocne narzędzia.

Możesz skorzystać z aplikacji na telefon, która będzie Ci przypominać o kolejnej szklance wody oraz zliczy ile wody wypiłaś/eś w ciągu dnia. Możesz też wyznaczyć sobie cel, np. 7  szklanek wody i po prostu notować  ilość wypitych szklanek w ciągu dnia. Wykorzystaj do tego habbit tracker, dzięki któremu masz większe szanse, żeby weszło Ci to w nawyk.

Jak zachęcić dziecko do picia wody?

  1. Daj dobry przykład!

Pamiętaj, że dzieci uczą się obserwując dorosłych. Sięgaj po wodę jak najczęściej a Twoje dziecko niedługo będzie robić to samo.

2. Zadbaj o to by woda była zawsze dostępna.

Może jakiś ładny dzbanek, duży słój z kranikiem, do którego wrzucisz kilka plasterków pomarańczy? Odpowiednio wyeksponowana woda będzie zachęcać domowników, żeby po nią sięgnąć i ugasić pragnienie.

3. Rozmawiajcie o wodzie.

Mów dziecku o wspaniałych właściwościach wody podczas wspólnej zabawy.  Nadaj jej magicznych właściwości.  Może stać się cudownym eliksirem dobrym na wszystko. Daj się ponieść wyobraźni.

4. Sięgnij po przydatne akcesoria.

Dobrym rozwiązaniem może okazać się zakup fajnej butelki dla dziecka, kolorowych kubeczków, papierowych słomek. Picie przez słomkę rozwija również aparat mowy u małych dzieci.  Akcesoria sprawią, że picie wody będzie atrakcyjniejsze dla dzieci.

No to jak, ze mną się nie napijesz?🥂🙂W takim razie na zdrowie i do dna!

2 Responses

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Post comment